- PRODUCTS
- itel Phones
- itel A23 Pro Price in Nigeria
itel A23 Pro Price in Nigeria
-
DISPLAY: 5.0 inches, 68.9 cm2
-
CAMERA: 2 MP
-
RAM: 1GB RAM
-
BATTERY: 2400 mAh
-
OS: Android 10 (Go edition)
-
CHIPSET: Unisoc SC9832E (28nm)
The itel Vision 2S Price in Nigeria and Slot is 34,000 Naira and this includes Lagos, Abuja, Kano, Rivers, Ogun, Oyo, Delta, Kaduna, Edo, Enugu, Port Harcourt, Ibadan, Benin, Owerri, Warri.
Specs
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
LAUNCH
| Release Date | 2021 |
| Status | Available. Released 2021 |
BODY
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Build | - |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Protection | - |
PLATFORM
| OS | Android 10 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9832E (28nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA
| Back | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
SELFIE CAMERA
| Front | 0.3 MP |
| Features | Led Flash |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | Yes |
| NFC | No |
| Radio | unspecified |
| USB | microUSB |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY
| Type | 2400 mAh |
| Charging | - |
MISC
| Models | itel A23 Pro |
| Colors | Sapphire Blue, Lake Blue |
Reviews
Disclaimer Note
Disclaimer: We don't guarantee that the information on our page is 100% correct.