- PRODUCTS
- itel Phones
- itel P40 Pro 2024 Price in Nigeria
itel P40 Pro 2024 Price in Nigeria
-
DISPLAY: 6.9 inches
-
CAMERA: 50 MP + 0.08 MP Back / 32 MP Front
-
RAM: 6GB RAM
-
BATTERY: 8000 mAh
-
OS: Android 14
-
CHIPSET: Snapdragon
The itel P40 Pro Price in Nigeria and Slot is 139,000 Naira and this includes Lagos, Abuja, Kano, Rivers, Ogun, Oyo, Delta, Kaduna, Edo, Enugu, Port Harcourt, Ibadan, Benin, Owerri, Warri.
Specs
NETWORK
| Technology | GSM/HSPA/LTE |
LAUNCH
| Release Date | 2024 |
| Status | Coming Soon |
BODY
| Dimensions | 8.9 mm thickness |
| Weight | - |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.9 inches, 109.8 cm2 |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM
| OS | Android 14 |
| Chipset | Snapdragon |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Andreno |
MEMORY
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA
| Back | 50 MP + 0.08 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Front | 8 MP |
| Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | Yes, USB Type-C, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
BATTERY
| Type | 8000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
MISC
| Models | - |
| Colors | Multiple colors |
Reviews
-
Itel P40 pro
Wow, this itel phone is amazing 😍😍
Disclaimer Note
Disclaimer: We don't guarantee that the information on our page is 100% correct.