- PRODUCTS
- itel Phones
- itel S24 Price in Nigeria 2024
itel S24 Price in Nigeria 2024
-
DISPLAY: 6.6 inches
-
CAMERA: 108 MP + 0.08 Back / 8 MP Front
-
RAM: 8GB RAM
-
BATTERY: 5000 mAh
-
OS: Android 13
-
CHIPSET: Mediatek Helio G91 Ultra
The itel S24 Price in Nigeria and Slot is 123,000 Naira and this includes Lagos, Abuja, Kano, Rivers, Ogun, Oyo, Delta, Kaduna, Edo, Enugu, Port Harcourt, Ibadan, Benin, Owerri, Warri.
Specs
NETWORK
| Technology | GSM/HSPA/LTE |
LAUNCH
| Release Date | 2024, March 29 |
| Status | Available. Released 2024, April |
BODY
| Dimensions | 8.3 mm thickness |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (peak) |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM
| OS | Android 13 |
| Chipset | Mediatek Helio G91 Ultra |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA
| Back | 108 MP, f/1.6, (wide), 1/1.67", 0.64µm, AF 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Front | 8 MP |
| Features | Yes |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | Yes, USB Type-C, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
BATTERY
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, bypass charging, 50% in 40 mins (advertised) |
MISC
| Models | - |
| Colors | Dawn White, Coastline Blue, Starry Black |
Reviews
-
Itel s24pro
Office address and phone number
-
Itel s24 phone
Great budget phone. It's super fast
-
Itel s24 phone
Great phone. King of budget phone 👌
-
Good phone
Is very nice and I love the body and battery life
Disclaimer Note
Disclaimer: We don't guarantee that the information on our page is 100% correct.