- PRODUCTS
- itel Phones
- itel S25 2024 Price in Nigeria
itel S25 2024 Price in Nigeria
-
DISPLAY: 6.8 inches
-
CAMERA: 50 MP + 13 MP + 2 MP Back / 32 MP Front
-
RAM: 8GB RAM
-
BATTERY: 5000 mAh
-
OS: Android 14
-
CHIPSET: Dimensity 700
The itel S25 Price in Nigeria and Slot is 159,000 Naira and this includes Lagos, Abuja, Kano, Rivers, Ogun, Oyo, Delta, Kaduna, Edo, Enugu, Port Harcourt, Ibadan, Benin, Owerri, Warri.
Specs
NETWORK
| Technology | GSM/HSPA/LTE |
LAUNCH
| Release Date | 2024 |
| Status | Coming Soon |
BODY
| Dimensions | 164 x 76 x 8 mm (6.46 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | - |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.8 inches, 104.6 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM
| OS | Android 16 |
| Chipset | Dimensity 700 |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA
| Back | 50 MP + 13 MP + 2 MP (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Front | 32 MP |
| Features | Yes |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | Yes, USB Type-C, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (Indisplay), accelerometer |
BATTERY
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
MISC
| Models | - |
| Colors | Multiple colors |
Reviews
-
Phone review
I think the 10w will be too slow for a phone of that quality
Disclaimer Note
Disclaimer: We don't guarantee that the information on our page is 100% correct.