- PRODUCTS
- itel Phones
- itel S23 Pro 2024 Price in Nigeria
itel S23 Pro 2024 Price in Nigeria
-
DISPLAY: 6.78 inches
-
CAMERA: 50 MP + 8 MP Back / 32 MP Front
-
RAM: 8GB RAM
-
BATTERY: 5500 mAh
-
OS: Android 14
-
CHIPSET: Unisoc Tiger T616 (12 nm)
The itel S23 Pro Price in Nigeria and Slot is 285,000 Naira and this includes Lagos, Abuja, Kano, Rivers, Ogun, Oyo, Delta, Kaduna, Edo, Enugu, Port Harcourt, Ibadan, Benin, Owerri, Warri.
Specs
NETWORK
| Technology | GSM/HSPA/LTE |
LAUNCH
| Release Date | 2024 |
| Status | Coming Soon |
BODY
| Dimensions | 7.9 mm thickness |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM
| OS | Android 14 |
| Chipset | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA
| Back | 50 MP + 8 MP (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Front | 32 MP |
| Features | Yes |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | Yes, USB Type-C, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
BATTERY
| Type | 5500 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
MISC
| Models | S681LN |
| Colors | Black, Cyan |
Reviews
Disclaimer Note
Disclaimer: We don't guarantee that the information on our page is 100% correct.