- PRODUCTS
- itel Phones
- itel P38 Price in Nigeria
itel P38 Price in Nigeria
-
DISPLAY: 6.6 inches, 104.6 cm2
-
CAMERA: 8 MP (wide) 0.08 MP (auxiliary lens)
-
RAM: 2GB RAM
-
BATTERY: 5000 mAh
-
OS: Android 11 (Go edition)
-
CHIPSET: -
The itel P38 Price in Nigeria and Slot is 110,000 Naira and this includes Lagos, Abuja, Kano, Rivers, Ogun, Oyo, Delta, Kaduna, Edo, Enugu, Port Harcourt, Ibadan, Benin, Owerri, Warri.
Specs
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
LAUNCH
| Release Date | 2022 |
| Status | Available. Released 2022 |
BODY
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Build | - |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | - |
PLATFORM
| OS | Android 11 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA
| Back | 8 MP (wide) 0.08 MP, (macro) 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Features | Dual-Led Flash |
| Video | Yes |
SELFIE CAMERA
| Front | 8 MP |
| Features | - |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | Yes |
| NFC | No |
| Radio | unspecified |
| USB | microUSB |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
BATTERY
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Charging | - |
MISC
| Models | - |
| Colors | Mint Green, Digital Sliver, Midnight Black |
Reviews
Disclaimer Note
Disclaimer: We don't guarantee that the information on our page is 100% correct.