- PRODUCTS
- itel Phones
- itel A05s 2024 Price in Nigeria
itel A05s 2024 Price in Nigeria
-
DISPLAY: 6.6 inches
-
CAMERA: 8 MP MP Back / 5 MP Front
-
RAM: 2GB RAM
-
BATTERY: 2000 mAh
-
OS: Android 12 (Go edition)
-
CHIPSET: Unisoc SC9863A1 (28nm)
The itel A05s Price in Nigeria and Slot is 85,000 Naira and this includes Lagos, Abuja, Kano, Rivers, Ogun, Oyo, Delta, Kaduna, Edo, Enugu, Port Harcourt, Ibadan, Benin, Owerri, Warri.
Specs
NETWORK
| Technology | GSM/HSPA/LTE |
LAUNCH
| Release Date | 2023 |
| Status | Available. Released 2023 |
BODY
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM
| OS | Android 12 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9863A1 (28nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA
| Back | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Front | 5 MP |
| Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | Yes, USB Type-C, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, compass |
BATTERY
| Type | 4000 mAh, non-removable |
| Charging | - |
MISC
| Models | A663LC |
| Colors | Meadow Green, Nebula Black |
Reviews
Disclaimer Note
Disclaimer: We don't guarantee that the information on our page is 100% correct.