- PRODUCTS
- itel Phones
- itel Vision 2S Price in Nigeria
itel Vision 2S Price in Nigeria
-
DISPLAY: 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio)
-
CAMERA: 8 MP 0.3 MP
-
RAM: 2GB RAM
-
BATTERY: 5000 mAh
-
OS: Android 11 (Go edition)
-
CHIPSET: Unisoc SC9863A (28nm)
The itel Vision 2S Price in Nigeria and Slot is 58,000 Naira and this includes Lagos, Abuja, Kano, Rivers, Ogun, Oyo, Delta, Kaduna, Edo, Enugu, Port Harcourt, Ibadan, Benin, Owerri, Warri.
Specs
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
LAUNCH
| Release Date | 2021 |
| Status | Available. Released 2021 |
BODY
| Dimensions | 166 x 76.3 x 8.9 mm (6.54 x 3.00 x 0.35 in) |
| Weight | - |
| Build | - |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | - |
PLATFORM
| OS | Android 11 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9832E (28nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA
| Back | 8 MP 0.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Front | 5 MP |
| Features | - |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | Yes |
| NFC | No |
| Radio | unspecified |
| USB | microUSB |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
BATTERY
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
MISC
| Models | itel Vision 2S |
| Colors | Gradation Purple, Gradation Blue, Deep Blue |
Reviews
Disclaimer Note
Disclaimer: We don't guarantee that the information on our page is 100% correct.