- PRODUCTS
- itel Phones
- itel Vision 3 Turbo Price in Nigeria
itel Vision 3 Turbo Price in Nigeria
-
DISPLAY: 6.6 inches, 105.2 cm2
-
CAMERA: 8 MP (wide) 0.08 MP (auxiliary lens)
-
RAM: 3GB RAM
-
BATTERY: 5000 mAh
-
OS: Android 11 (Go edition)
-
CHIPSET: Unisoc SC9863A (28nm)
The itel Vision 3 Turbo Price in Nigeria and Slot is 133,170 Naira and this includes Lagos, Abuja, Kano, Rivers, Ogun, Oyo, Delta, Kaduna, Edo, Enugu, Port Harcourt, Ibadan, Benin, Owerri, Warri.
Specs
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
LAUNCH
| Release Date | 2022 |
| Status | Available. Released 2022 |
BODY
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Build | - |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Protection | - |
PLATFORM
| OS | Android 11 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA
| Back | 8 MP (wide) 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Front | 5 MP |
| Features | - |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | Yes |
| NFC | No |
| Radio | unspecified |
| USB | microUSB |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
BATTERY
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
MISC
| Models | - |
| Colors | Blue |
Reviews
Disclaimer Note
Disclaimer: We don't guarantee that the information on our page is 100% correct.