- PRODUCTS
- itel Phones
- itel Vista Tab 30 Price in Nigeria
itel Vista Tab 30 Price in Nigeria
-
DISPLAY: 11.0 inches
-
CAMERA: 8 MP MP Back / 5 MP Front
-
RAM: 4GB RAM
-
BATTERY: 7000 mAh
-
OS: Android 13
-
CHIPSET: Unisoc T606 (12 nm)
The itel Vista 30 Price in Nigeria and Slot is 125,000 Naira and this includes Lagos, Abuja, Kano, Rivers, Ogun, Oyo, Delta, Kaduna, Edo, Enugu, Port Harcourt, Ibadan, Benin, Owerri, Warri.
Specs
NETWORK
| Technology | GSM/HSPA/LTE |
LAUNCH
| Release Date | 2024, September |
| Status | Available. Released 2024, September |
BODY
| Dimensions | 8.0 mm thickness |
| Weight | 550 g (1.21 lb) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~206 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM
| OS | Android 13 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA
| Back | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Front | 5 MP |
| Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY
| Type | 7000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
MISC
| Colors | Light Blue, Deep Grey |
Reviews
Disclaimer Note
Disclaimer: We don't guarantee that the information on our page is 100% correct.