- PRODUCTS
- itel Phones
- itel P60 2024 Price in Nigeria
itel P60 2024 Price in Nigeria
-
DISPLAY: 6.9 inches
-
CAMERA: 64 MP + 0.08 MP Back / 32 MP Front
-
RAM: 6GB RAM
-
BATTERY: 8000 mAh
-
OS: Android 14
-
CHIPSET: Snapdragon 695
The itel P60 Price in Nigeria and Slot is 156,000 Naira and this includes Lagos, Abuja, Kano, Rivers, Ogun, Oyo, Delta, Kaduna, Edo, Enugu, Port Harcourt, Ibadan, Benin, Owerri, Warri.
Specs
NETWORK
| Technology | GSM/HSPA/LTE |
LAUNCH
| Release Date | 2024 |
| Status | Coming Soon |
BODY
| Dimensions | 8.9 mm thickness |
| Weight | - |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.9 inches, 109.8 cm2 |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM
| OS | Android 14 |
| Chipset | Snapdragon 695 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Andreno |
MEMORY
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA
| Back | 64 MP + 0.08 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Front | 32 MP |
| Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | Yes, USB Type-C, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
BATTERY
| Type | 8000 mAh, non-removable |
| Charging | 64W wired |
MISC
| Models | - |
| Colors | Multiple colors |
Reviews
-
[email protected]
I like the phone how much in slot
-
This is a very sophisticated phone
it's a high class device coming at a low cost, it's sure to surpass most devices in 2025
Disclaimer Note
Disclaimer: We don't guarantee that the information on our page is 100% correct.