- PRODUCTS
- itel Phones
- itel S23 2024 Price in Nigeria
itel S23 2024 Price in Nigeria
-
DISPLAY: 6.6 inches
-
CAMERA: 50 MP + 0.08 Back / 8 MP Front
-
RAM: 8GB RAM
-
BATTERY: 5000 mAh
-
OS: Android 12
-
CHIPSET: Unisoc T606 (12 nm)
The itel S23 Price in Nigeria and Slot is 135,000 Naira and this includes Lagos, Abuja, Kano, Rivers, Ogun, Oyo, Delta, Kaduna, Edo, Enugu, Port Harcourt, Ibadan, Benin, Owerri, Warri.
Specs
NETWORK
| Technology | GSM/HSPA/LTE |
LAUNCH
| Release Date | 2023 |
| Status | Available. Released 2023 |
BODY
| Dimensions | 164 x 76 x 8 mm (6.46 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM
| OS | Android 12 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA
| Back | 50 MP + 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Front | 8 MP |
| Features | Yes |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | Yes, USB Type-C, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
BATTERY
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
MISC
| Models | S665L |
| Colors | Starry Black, Mystery White |
Reviews
-
Excellent phone
The phone is a great piece of work, the speed is fantastic, you can actually increase the ram by another 8gb from the 256gb rom. Has special custom features. I'll give it a 10/10 in my opinion
-
Completely excellent phone
This phone is one of the best itel phones ever made. It's pixel and graphics are sweet. But the core is low. The 1.6 octa-core is too low
-
Excellent smart phone
This is one of the best phones I've ever seen.The battery life superb.camera range wonderful.efficient browser
Disclaimer Note
Disclaimer: We don't guarantee that the information on our page is 100% correct.