- PRODUCTS
- itel Phones
- itel VistaTab 10 Mini Price in Nigeria
itel VistaTab 10 Mini Price in Nigeria
-
DISPLAY: 8.0 inches
-
CAMERA: 8 MP MP Back / 5 MP Front
-
RAM: 4GB RAM
-
BATTERY: 5100 mAh
-
OS: Android 13
-
CHIPSET: T606 Octa Core
The itel VistaTab 10 Mini Price in Nigeria and Slot is 110,000 Naira and this includes Lagos, Abuja, Kano, Rivers, Ogun, Oyo, Delta, Kaduna, Edo, Enugu, Port Harcourt, Ibadan, Benin, Owerri, Warri.
Specs
NETWORK
| Technology | GSM/HSPA/LTE |
LAUNCH
| Release Date | 2024, September |
| Status | Available. Released 2024, September |
BODY
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 350.9 cm2 |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~206 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM
| OS | Android 13 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA
| Back | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Front | 5 MP |
| Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY
| Type | 5100 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
MISC
| Colors | Light Blue, Deep Grey |
Reviews
Disclaimer Note
Disclaimer: We don't guarantee that the information on our page is 100% correct.